דיכאון

דיכאון הינו מצב אישי קיצוני שמשפיע לשלילה על כל תחומי החיים. במקרים רבים, לא מדובר בגזירת גורל, אלא במצב נתון שניתן – ואף רצוי – לטפל בו. אחת הדרכים היעילות והמוכחות ביותר לטיפול בסימפטומים של דיכאון הינו טיפול CBT קצר מועד.

דיכאון הינה הפרעת מצב רוח (Mood Disorder) שנובעת משלל גורמים אפשריים, לרבות חוויית עבר טראומטית, מקבץ אירועים שהתרחשו, גורמים תורשתיים ועוד.

העיוות התפישתי הדיכאוני יכול לגרום לפסימיות קיצונית בהתייחסות לעצמי, לסביבה ולעתיד. אנשים רבים שחווים דיכאון מדווחים על תחושה כללית של אפאתיות, חוסר טעם לחיים, עצב עמוק, כעס עז ועוד. לרגשות ולמחשבות אלו יש השפעה התנהגותית מובהקת, שבאה לידי ביטוי בעיקר בחוסר חשק לבצע שלל פעולות יומיומיות ובהתנתקות מהסביבה הקרובה.

מיכל אלרן – עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית
חוויה של מצוקה יכולה להיות קשה ביותר ולגזול אנרגיה רבה. אני מאמינה שדרך טיפולית מוצלחת מורכבת משותפות בין מטפל למטופל. המטופל מכיר את עצמו באופן הטוב ביותר, בעוד שאני, כמטפלת, מנוסה בשיטות שיכולות לסייע לו. השיתוף בין "מומחה" אחד ל"מומחה" שני הינו חיוני להצלחת הטיפול – ואני מחויבת לסלילת שותפות פורצת דרך עם כל אחד ואחת ממטופליי.
טיפול בדיכאון באמצעות CBT

מטרתו של הטיפול הפסיכותרפי קצר המועד הינו לזהות את דפוסי החשיבה, ולהחזירם בהדרגה למצב תקין. טיפול ה-CBT ידוע באפקטיביות שלו; מבחינת עוצמת ההשפעה על המוח ועל תהליכי החשיבה, דומה טיפול ה-CBT לטיפול תרופתי.

אני מטפלת במטופלים רבים שסובלים מדיכאון, החל ממתבגרים וכלה במבוגרים בגיל השלישי. הטיפול מותאם לכל מטופל באופן אישי, בהתאם לאבחון מצבו, לאישיותו ולצרכיו. טיפול ה-CBT ידוע כיעיל במיוחד בטיפול באנשים שסובלים מדיכאון פתאומי או ממצב רוח ירוד לאורך זמן. בהתאם לכך, אחוזי ההצלחה של טיפול ה-CBT בקליניקה במטופלים שחווים דיכאון הן גבוהים.

במהלך הטיפול, אנסה להבין את תחושותיו של המטופל בהווה – ממה הן נובעות, ממה הן מורכבת ולאילו מחשבות/התנהגויות הן מובילות. לאחר אבחון זה, אתמקד בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות של המטופל. יעילותו של הטיפול היא בכך שהמטופל לומד בהדרגה לזהות את דפוסי החשיבה הדיכאוניים, ומפנים את הכלים המתאימים שמסייעים לבניית דפוסי חשיבה חדשים שמיטיבים עם מצבו הנפשי ויוצרים מציאות חיים טובה ואיכותית יותר.

פסיכותרפיה

חרדות ופחדים

לחרדות יש נטייה להשתלט על הלך הרוח של מי שחווה אותן, ללא קשר למה שמתרחש במציאות.

דיכאון

דיכאון הינו מצב אישי קיצוני שמשפיע לשלילה על כל תחומי החיים.

פוסט טראומה

לפוסט טראומה יש השלכות קשות על חיי היום-יום של אנשים רבים ברחבי עולם – וגם בישראל.

משברים נפשיים

למשבר אישי יש אינספור סיבות אפשריות – והוא עלול להוביל למצוקה נפשית חריפה.