חרדות ופחדים

לחרדות יש נטייה להשתלט על הלך הרוח של מי שחווה אותן, ללא קשר למה שמתרחש במציאות. חרדות מסבות סבל רב, אך בעזרת טיפול CBT ניתן לטפל בהן ואף להעלימן.

חרדה היא מצב קיצוני, שבו פועל האדם על פי יצר הישרדותי כתוצאה ממחשבות או מתחושות שמבשרות רעות, אשר אינן מבוססות בהכרח על דבר מה שמתרחש במציאות. לרוב, החרדה מתרחשת עקב "טריגר" מסוים, שיכול להיות זיכרון של חוויית עבר קשה, חוויה בלתי פתורה או אפילו מחשבה נודדת.

במצב של חרדה, מאפיל "המוח העתיק" (אמיגדלה), שאחראי על יצר ההישרדות, על הפעילות הקוגניטיבית של קליפת המוח (cortex). בחרדה, נכנס האדם למצב של fight (מאבק), flight (בריחה) או freeze (קיפאון). לרוב, מלווה חרדה בסימפטומים פיזיים מסוימים, כגון: הזעה, בחילה, תחושת חולשה, סחרחורת, כאבי בטן ועוד. בנוסף, חרדה מלווה לעיתים קרובות במחשבות שליליות.

מיכל אלרן – עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית
חוויה של מצוקה יכולה להיות קשה ביותר ולגזול אנרגיה רבה. אני מאמינה שדרך טיפולית מוצלחת מורכבת משותפות בין מטפל למטופל. המטופל מכיר את עצמו באופן הטוב ביותר, בעוד שאני, כמטפלת, מנוסה בשיטות שיכולות לסייע לו. השיתוף בין "מומחה" אחד ל"מומחה" שני הינו חיוני להצלחת הטיפול – ואני מחויבת לסלילת שותפות פורצת דרך עם כל אחד ואחת ממטופליי.
טיפול בחרדות באמצעות CBT

רבים מהמטופלים מגיעים לקליניקה במטרה לטפל בחרדות מהן הם סובלים. לחרדות יש פנים רבות: מחרדה חברתית, חרדת בחינות, חרדות מפני סיטואציות שונות (טיסות, למשל), פוביות מדברים מסוימים (כלבים, לדוגמא), פחד מאובדן שליטה ועוד.

טיפול CBT קצר מועד ידוע כיעיל בהתמודדות עם חרדות. הטיפול פועל להקלה מהירה של הסימפטומים של החרדות, כגון הימנעויות (למשל לא להיכנס למעלית, לא להבחן, לא להיות במצבים חברתיים) והתקפי התקפי חרדה (anxiety attacks), במטרה לשפר משמעותית את איכות חייו של המטופל. לאחר העלמת הסימפטומים, ניתן במקרים רבים לגשת ולטפל במקור – אותן מחשבות מבשרות רעות שמהוות טריגר לסימפטומים עצמם.

במהלך הטיפול, אני מסייעת למטופלים להתמודד עם חוויית החרדות. באמצעות כלים טיפוליים מגוונים, מצליחים המטופלים להרגיע בהדרגה את הלך הרוח והגוף במהלך החרדה. ההתמודדות עם החרדות מתבצעת באופן הדרגתי: צעד אחר צעד, ממפגש למפגש, עד לפריצת הדרך ולהפנמת הפתרון.

פסיכותרפיה

חרדות ופחדים

לחרדות יש נטייה להשתלט על הלך הרוח של מי שחווה אותן, ללא קשר למה שמתרחש במציאות.

דיכאון

דיכאון הינו מצב אישי קיצוני שמשפיע לשלילה על כל תחומי החיים.

פוסט טראומה

לפוסט טראומה יש השלכות קשות על חיי היום-יום של אנשים רבים ברחבי עולם – וגם בישראל.

משברים נפשיים

למשבר אישי יש אינספור סיבות אפשריות – והוא עלול להוביל למצוקה נפשית חריפה.