משברים נפשיים

למשבר אישי יש אינספור סיבות אפשריות – והוא עלול להוביל למצוקה נפשית חריפה. בעזרת התהליך הטיפולי, ניתן לזהות דפוסי חשיבה וללמוד על המנגנון הנפשי שמפעיל אותנו בעתות משבר. אותו מנגנון יכול גם לסייע לנו להשתחרר ולצמוח.

משבר הינו מושג מגוון שמתאם לאינספור מצבים וסיטואציות. מדובר במצב בו חווה אדם אירוע, רגש או מחשבה שמקשה עליו לתפקד כפי שהיה רוצה.

לא חסרות דוגמאות למשברים אישיים: פיטורים מהעבודה, משבר בזוגיות, יציאה לגמלאות ובלבול לאחר צבא או לימודים. כל אלו עלולים להוביל למגוון רחב של רגשות ומחשבות, לרבות כעס, תחושת כישלון, עצב, תסכול, פחד, קנאה, ייאוש ועוד.

מיכל אלרן – עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית
חוויה של מצוקה יכולה להיות קשה ביותר ולגזול אנרגיה רבה. אני מאמינה שדרך טיפולית מוצלחת מורכבת משותפות בין מטפל למטופל. המטופל מכיר את עצמו באופן הטוב ביותר, בעוד שאני, כמטפלת, מנוסה בשיטות שיכולות לסייע לו. השיתוף בין "מומחה" אחד ל"מומחה" שני הינו חיוני להצלחת הטיפול – ואני מחויבת לסלילת שותפות פורצת דרך עם כל אחד ואחת ממטופליי.

טיפול במשברים ובמצוקה נפשית באמצעות CBT
אנשים רבים שחווים משברים אישיים – בכל גיל ומעמד – בוחרים לפנות לעזרה מקצועית. הם עושים זאת כיון שאינם מצליחים לצאת מן המשבר בו הם נתונים בכוחות עצמם או בעזרת המשפחה והחברים. סימני השאלה שהם שואלים לגבי עצמם, או לגבי סביבתם הקרובה, או לגבי העתיד – פשוט גדולים מדי. הבחירה בטיפול מלמדת על הרצון לסיים את מערכת היחסים עם המצוקה האישית. טיפול הינו אחד הכלים הטובים והיעילים ביותר עבור אנשים שחווים משבר ומצוקה אישית.

התהליך הטיפולי משקף עבור המטופל את דפוסי החשיבה שלו, שמובילים לאופנים בהם הוא חווה את המציאות סביבו. כשמתבצעת למידה משמעותית במהלך הטיפול בנוגע לסיבה לחוויית המשבר והמצוקה, נפתח צוהר לשחרור ולצמיחה.

במהלך טיפול ה-CBT, אני מאבחנת את המצוקה ממנה סובל המטופל, ובהתאם לכך מבססת את ההליך הטיפולי על פרוטוקול טיפול מוכח מחקרית. במקרים רבים, תוצאות הטיפול החיוביות נחוות כבר לאחר זמן קצר.

פסיכותרפיה

חרדות ופחדים

לחרדות יש נטייה להשתלט על הלך הרוח של מי שחווה אותן, ללא קשר למה שמתרחש במציאות.

דיכאון

דיכאון הינו מצב אישי קיצוני שמשפיע לשלילה על כל תחומי החיים.

פוסט טראומה

לפוסט טראומה יש השלכות קשות על חיי היום-יום של אנשים רבים ברחבי עולם – וגם בישראל.

משברים נפשיים

למשבר אישי יש אינספור סיבות אפשריות – והוא עלול להוביל למצוקה נפשית חריפה.