פוסט טראומה

לפוסט טראומה יש השלכות קשות על חיי היום-יום של אנשים רבים ברחבי עולם – וגם בישראל. במקרים רבים, מצליח טיפול ממוקד להקל על אלו שחיים עם פוסט טראומה ולשפר את איכות חייהם.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (Post-Traumatic Stress Disorder) מתפתחת בקרב אנשים שחוו טראומה קשה כגון הימצאות בסיטואציה מסכנת חיים, אונס, פגיעה פיזית, תאונת דרכים ועוד. לעיתים טראומה נגרמת עקב מקרה בו היה האדם עד לאלימות קשה, ללחימה או למוות.

בפוסט טראומה נתון האדם, ללא רצונו, למרותה של הטראומה שחווה. זאת באמצעות זיכרונות בלתי רצוניים ("פלאשבקים"), ביעותי לילה, נדודי שינה ועוד. לעיתים קרובות, סדר היום של אלו שסובלים מפוסט טראומה כולל הימנעויות רבות (הימנעות מחברה, ממקומות ציבוריים ועוד). מדובר במעגל של סבל ובחוויה בעלת מרכיב מרכזי של חוסר שליטה.

מיכל אלרן – עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית
חוויה של מצוקה יכולה להיות קשה ביותר ולגזול אנרגיה רבה. אני מאמינה שדרך טיפולית מוצלחת מורכבת משותפות בין מטפל למטופל. המטופל מכיר את עצמו באופן הטוב ביותר, בעוד שאני, כמטפלת, מנוסה בשיטות שיכולות לסייע לו. השיתוף בין "מומחה" אחד ל"מומחה" שני הינו חיוני להצלחת הטיפול – ואני מחויבת לסלילת שותפות פורצת דרך עם כל אחד ואחת ממטופליי.

טיפול בפוסט טראומה באמצעות CBT
טיפול CBT קצר מועד הוכח כיעיל מאד להקלה על סימפטומים של פוסט טראומה. במהלך השנים, טיפלתי במטופלים רבים שסובלים מפוסט טראומה, וסייעתי להם לעבד את חוויית המקור הטראומטית ולהתמודד טוב יותר עם הסימפטומים הפוסט-טראומטיים.

לרוב, מורכב הטיפול בקליניקה משתי דרכים עיקריות. אפשרות הטיפול הראשונה מבוססת על הליך CBT קלאסי, בו אבנה עם המטופל סולם של כל הדברים שמזכירים את הטראומה. לאחר בניית הסולם, נתחיל לבצע חשיפה מבוקרת והדרגתית לערכי הסולם, במטרה ללמוד כיצד להתמודד טוב יותר עם הפוסט טראומה.

אפשרות הטיפול השנייה נשענת על טיפול PE (Prolonged Exposure). בטיפול מסוג זה, אני עוזרת למטופל לספר את הטראומה שעבר, ולהקשיב לנרטיב של עצמו פעם אחר פעם, במטרה לייצר מודעות חדשה ביחס לטראומה שעבר – ובעקבות כך, ליצור פריצת דרך חדשה.

אופי הטיפול נקבע בעצה אחת עם המטפל, בשיתוף פעלה מלא עמו, ובהתאם למצבו ולצרכיו.

פסיכותרפיה

חרדות ופחדים

לחרדות יש נטייה להשתלט על הלך הרוח של מי שחווה אותן, ללא קשר למה שמתרחש במציאות.

דיכאון

דיכאון הינו מצב אישי קיצוני שמשפיע לשלילה על כל תחומי החיים.

פוסט טראומה

לפוסט טראומה יש השלכות קשות על חיי היום-יום של אנשים רבים ברחבי עולם – וגם בישראל.

משברים נפשיים

למשבר אישי יש אינספור סיבות אפשריות – והוא עלול להוביל למצוקה נפשית חריפה.